Sprcha nebo vana? Klady a zápory a existuje kompromis?

Vana nebo sprcha je to volba, které mnoho lidí čelí. Vana nebo sprchový kout je velkým dilematem, což je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí při uspořádání koupelny. Jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení? Pokusíme se usnadnit vaše rozhodnutí.

Vana nebo sprcha

Někteří ocení dlouhé relaxační koupele, jiní dávají přednost rychlé a praktické. Toto je jedno z kritérií, které již na tuto otázku odpovídá. Pokud nemáte čas na koupání, proč potřebujete koupel? Jednoduchá sprcha se stává pohodlnější možností. Toto téma je však také mnohem složitější.

Vana a děti

Vana je mnohem praktičtější, když máte doma malé děti nebo je plánujete mít. Jako matka vím, že je mnohem snazší umýt děti ve vaně než ve sprše, protože jsem použil obě zařízení sám. Dítě vyrůstá z vany rychle, a pak po několik let budete stále schopni pomoci vašemu batolatovi umýt a pak vana bude pracovat mnohem lépe než sprcha.

Sprchy a starší lidé

Věc je však trochu jiná, když mají starší lidé bydlet nebo žít v domě. Potom je pro ně mnohem snazší používat sprchu. Mohou pod ním vyšplhat a sedět na stoličce, což usnadňuje praní. Je to také mnohem menší hrozba pro jejich zdraví, protože opuštění vany je vždy spojeno s rizikem ztráty rovnováhy. Pád pro seniory je mnohem nebezpečnější než pro mladého člověka. Vhodnější pro sprchové kabiny bez sprchové vaničky.

Udržovat čisté

Prakticky oba typy koupelnových zařízení jsou spojeny se stejným množstvím práce při zachování čistoty. Vana je větší, ale sprcha je vyšší. Díky tomu je čisticí povrch velmi podobný. Když ve sprše nemáme sprchovou vaničku, musíme do udržování kloubů vložit mnohem více energie. Tady je to pro mě opravdu remíza.

Povrch

Vana rozhodně zabírá více místa, takže s malou koupelnou, kde má stát pračka, koš na prádlo atd., Je sprchování mnohem rozumnějším řešením. Díky tomu můžeme ušetřit spoustu místa. Čím více si nyní můžeme koupit kabiny bez sprchové vaničky, která se prakticky složí úplně ke zdi, takže když nepoužíváme sprchu, lze tento prostor využít k oddělení prádla a dalších aktuálně potřebných aktivit.

Funkčnost a pohodlí

Pro mě jsou obě řešení pro dospělého identicky funkční. Plní svou roli. Případ je odlišný pro starší lidi a děti, které jsem zmínil dříve. Statistiky však hovoří samy za sebe, častěji volíme sprchové kabiny, takže si můžete myslet, že pro většinu lidí jsou funkčnější.

Kompromis

Jedním z kompromisů je instalace vany a sprchy. Potřebujete však hodně místa a utratíte více peněz. Nejlevnější kompromis, který v této situaci vidím, je vana, na kterou namontujeme sprchový kohoutek a obrazovku. Obrazovka stojí od 200 do 500 PLN (můžete si koupit a levnější nebo záclony) a baterii lze zakoupit za přibližně 200 PLN společně s dešťovou sprchou. Proto, když máme takovou vanu, můžeme ji použít jako sprchu každý den, a když se cítíme jako dlouho se koupat.

Kovová nebo akrylátová vana

Vsadím se na akrylové, proč? Protože neberu dlouhé koupele a akrylát není tak studený jako kov. Místo toho kovová lázeň nebo stará litinová vana, když se zahřívají z vody, udržují teplotu déle, a to je velmi příjemné při dlouhé lázni. Pro mě je to však mnohem méně praktické. Když se dostaneme do kovové vany, než se zahřeje, cítíme pocit chladu. Pro malé děti je to nepraktické, protože musíme počkat, až se koupel zahřeje před koupelí a akrylová koupel je okamžitě teplá. U kovové vany je mnohem snazší poškodit povlak. Když na ni něco dopadne, nedostane tolik nárazové síly, lak se může snadno odštípnout a deformace zůstanou trvalé. Proto volím akrylové vany.

Spoření

Vana je obvykle spojena s vyššími náklady na vodu. Obvykle se osprchujeme rychle a my se musíme do vany naplnit správným množstvím vody. Proto jsou účty za použití vany na vodu obvykle vyšší. Výjimkou je vana se sprchovým koutem, kterou jsem napsal dříve, protože ji používáme stejným způsobem jako sprcha, a vodu naléváme mnohem méně často.

Co bych si vybral

Když mám dvě koupelny, nainstaloval bych sprchu do jedné vany. S jednou koupelnou určitě akrylová vana se sprchovým koutem. Toto je nejpraktičtější cesta ven. Vždy však mějte na paměti ostatní členy domácnosti a přizpůsobte řešení jejich potřebám.

Zanechte Svůj Komentář