Jak pořizovat dobré kulinářské fotografie bez profesionálního vybavení

Ve skutečnosti nepotřebujete ani profesionální fotoaparát k pořizování dobrých kulinářských fotografií. Vše, co potřebujete, je váš telefon, dnes většina lidí má telefony s docela dobrými fotoaparáty a obrázky, které pořizují, jsou dostatečně dobré. Jen věnujte pozornost několika věcem a vaše fotografie budou určitě mnohem lepší a více lidí klikne na vaše recepty. Pamatujte, že lidé jedí očima, takže i když přijdete s velkým receptem a chcete ho propagovat na webu, například na Facebooku nebo dokonce na našem webu, mnohem méně lidí klikne, pokud bude fotka připraveného jídla vypadat amatérsky. I slabý recept, který má pěkný, chutný obrázek, pak získá větší zájem.

1. Osvětlení

Osvětlení je velmi důležitá věc. Denní nebo pokojové světlo má žlutý odstín, fotografie s ním pěkně nevycházejí. Profesionální fotografie jsou pořizovány při dobrém osvětlení, ale co když nechceme utrácet spoustu peněz a chceme, aby naše fotky vypadaly profesionálně?

Níže máme dvě fotografie, jednu pořízenou za normálního osvětlení, navíc byl ve fotoaparátu použit blesk. Na této fotografii, kterou vidíte v mnoha katalozích nebo na konkurenčním blogu, je zjevně nedostatek chuti. Vedle fotografie profesionálního kulinářského bloggera. Na první pohled je vidět, že osvětlení bylo připraveno. Miska je osvětlena zleva přídavným zdrojem jasného světla, není jasně nasměrována bleskem fotoaparátu. Fotografie vypadá jasnější a jídlo vypadá chutnější. Jak tento efekt zlevnit?

foto: ekotarg.pl a mojegotowanie.pl

Pro osvětlení jídla nemusíte kupovat lampičky. Pouze silná žárovka ve studiu, jako je ta, která stojí přibližně 40 PLN v závislosti na obchodě a na každém držáku lampy.

Speciální deštníky pomáhají v dobré orientaci a rozptylu světla ve fotografických ateliérech, můžete si jej vyrobit z hliníkové fólie. Stačí ji nalepit na lepenku a umístit ji za žárovku a nasměrovat světlo na fotografovanou misku. Cena takové sady (deštník, žárovka, držák žárovky, stativ) je asi 160 PLN. Máme pouze za cenu žárovky a levného rámu a hliníkové fólie, tj. Kolem 50 PLN. A uvidíte, že efekt odchozích fotek vás překvapí.

2. Složení

Ve skutečnosti by kompozice mohla být na prvním místě, ale i bez dobrého osvětlení nebude mít stejnou hodnotu. Složení misky na fotografii je nesmírně důležité, pokud chcete, aby byl váš recept vyhledáván na internetu. Ať už vás to přesvědčí, že existuje taková profese jako „návrháři potravin“, kteří se zabývají pouze tím, že jídlo vypadá na obrázku pěkně. Představte si, že jste si udělali polévku, položili ji na stůl v misce a vyfotili, a to i při dobrém osvětlení. Někdo také připravil kyselou polévku, protože to není speciální recept, ale položte ji na stůl, který je vyroben ze starých opálených desek, posypte tymiánem kolem, položte čerstvé listy bazalky, vedle něj leží chutná suchá klobása a v druhém rohu obrázky nakrájíme na půl vejce. Zní to chutný? Vypadá to také! A příjemci receptu na to podvědomě budou dávat pozor, protože to bude prostě hezké a místo vašeho receptu si vyberou recept jiného bloggera. Níže je uveden příklad jen dvou polévek, které jsem našel.

foto: zjadam.pl a milionkobiet.pl

Která polévka vám připadá chutnější? Neříkám, že váš recept bude horší, ale uživatel to neví. Prozatím pohltí oči a recept na pravé straně mu bude jistě vypadat více chutný, takže je jasné, kdo navštíví a jehož recept vystoupí. Proto je tak důležité, abyste věnovali pozornost složení. Pokusili se dát do rámečku věci, které by fotografii obohatily. Nemusí to být ani žádné potraviny, stačí mít pěkný stůl nebo desku, ne kuchyňský pult. Kupte si pěknou misku, ne starou modrou tesco. Níže jsou uvedeny dva příklady pěkných skladeb, kde můžete vidět, že autor fotografie není mistrem fotografie, ale protože chtěl a měl nápad, fotka vyniká a je chutný.

foto: wkrainiesmaku.pl a gastronomnapiniata.pl

3. Personál

Jedná se o velmi jednoduchý postup, ale má velmi pěkný účinek. Pokud chcete, aby vaše fotografie vypadaly profesionálněji, nepoužívejte plné rámečky, kde můžete vidět celou misku, fotografii pořídit shora nebo oříznout přímo do misky.

foto: rozkoszepodniebienia.com a glamki.pl

Podívejte se, o kolik lépe bude fotka vypadat, pokud ji pořídíte, ukazuje více rámečku a mimo jiné máte prostor pro kompozici, o které jsme psali výše. Jediné, co musíte udělat, je posunout fotoaparát trochu pryč, vzít fotografii z úhlu. Dokonce i řezání kusu mísy v rámu dává pěkný efekt a vypadá profesionálně. Kromě toho, pokud máte dokonce levnou zrcadlovku s levným objektivem, umožní vám získat hloubku a rozostření pozadí za miskou, což vypadá jako fotografie pořízená profesionálem. Ale nebojte se, jak jsme řekli na začátku, stačí i mobilní telefon.

photo millionkobiet.pl a Regulations.pl

4. Retušovat

Pokud se podíváte na mnoho kulinářských fotografií, které se vám líbí, uvidíte, že jsou velmi ostré a jasné. I když nakonec nedosáhnete tohoto účinku, vše, co musíte udělat, je rychle retušovat fotografii v programu, jako je Photoshop. Tato fotografie zjevně postrádala určité zaměření, které by například ukázalo šťavnatost těchto plodů zesílením odrazů světlem. Podívej, stačí stisknout jedno tlačítko ve photoshopu a tyhle švestky vypadají mnohem chutněji, že? Pokud fotografujete pomocí telefonu, toto zaostření často chybí, abyste tento trik mohli úspěšně použít.

Druhou věcí je jasnost. Pokud fotografujete i pomocí domácí lampy, v tomto jasu nám stále chybí. Ale nebojte se, můžeme to také vylepšit. Našel jsem pro vás fotografii, která ukazuje, že již byla vyrobena slušně, ale postrádá jas. Stačí zapnout křivky ve Photoshopu a mírně zvýšit hodnotu světla (CTRL + L). Přesvědčte se sami, jak to vypadá.

Na této fotografii jsme se okamžitě naostřili, o kterých jsme psali trochu výše a fotografii trochu zvýraznili pomocí filtru ve photoshopu. Procedura trvala několik sekund a fotografický efekt je mnohem lepší.

5. Chutné

Nezapomeňte, že na obrázku bylo hodně chutných :) Pokud je jídlo rybí guláš, podávejte ho s rýží, gulášem a listy bazalky nahoře. Mamałga na talíři nebude vypadat chutný. Fotografie musí být tak chutná, že ji chcete jíst a je to jedna z nejdůležitějších věcí při fotografování kulinářských fotografií.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou a od této chvíle budete fotografovat lépe a získat ještě více čtenářů :) Zveme vás, abyste se vyjádřili a poskytli své nápady a postupy.

Zanechte Svůj Komentář