10 nebezpečných vedlejších účinků nedostatečného spánku

Tvrdě pracujeme, žijeme ve stresu a nespíme dobře. Většina z nás nespí dost času. To přináší mnoho nebezpečných zdravotních problémů.

1. Vaše reakční doba se zpomaluje

Nemusím ani říkat, jaké nebezpečí to může přinést, pokud jste řidič. Včetně životů vás nebo jiných účastníků silničního provozu. Mercola.com uvádí výzkum, ve kterém se ukazuje, že ospalost za volantem je stejně nebezpečná jako jízda po alkoholu.

2. Zhoršení paměti

Celá naše schopnost přemýšlet jasně klesá, když nespíme. Máme více problémů se záznamem, zpracováním a vytvářením informací. Když k tomu dojde, můžeme pro nás učinit negativní rozhodnutí. Proto byste měli dobře spát před důležitými dny v práci.

3. Oslabení imunitního systému

Během spánku tělo produkuje ochranné látky, jako jsou cytokiny. Tyto látky jsou schopné bojovat s bakteriemi a viry, které napadají naše tělo. Když spíme příliš málo, tělo nemá dostatek času na jejich výrobu. Pak se naše imunita snižuje a my častěji začneme onemocnět.

4. Negativně ovlivňuje srdce

Spánek hraje důležitou roli při udržování zdravého srdce. Lidé, kteří spí mnohem častěji, mají kardiovaskulární onemocnění. Spací příliš málo vás vystavuje riziku infarktu a mrtvice.

5. Může způsobit depresi

Podle vědeckých studií z roku 2007, kdy byl dotazován 10 000 lidí, byl učiněn závěr, že u osob s nespavostí bylo 5krát vyšší pravděpodobnost, že trpí depresí než ti, kteří spí. Nedostatek spánku je důležitým faktorem, který může ovlivnit depresi.

6. Vede k nadváhy

Podle Harvard Medical School, nedostatek spánku snižuje hladinu hormonu leptin, který je zodpovědný za ukládání tuku. To zvyšuje hladinu hormonu ghrelinu, což zvyšuje hlad.

7. Problémy s diabetem

Harvard Medical School také vysvětluje, že spánek má významný dopad na to, jak tělo zpracovává glukózu. Studie ukazují, že lidé, kteří během dne spí jen 4 hodiny, zpracovávají glukózu pomaleji. Dospělí, kteří spí méně než 5 hodin denně, mají mnohem vyšší riziko vzniku cukrovky.

8. Menší libido

To platí jak pro ženy, tak pro muže. Menší touha po sexu může být způsobena nedostatečným spánkem a vyčerpáním těla.

9. Stárnutí

Hypofýza uvolňuje růstový hormon během spánku a cvičení s vysokou intenzitou. Když však tělo zbavíme přiměřeného spánku, zpomalíme tento proces, což přispívá k předčasnému stárnutí. Poté se uvolní další kortizol, což je stresový hormon. Ovlivňují množství kolagenu, což může vést ke vzniku vrásek.

10. Kratší životnost

Podle studie Harvard Medical School mají lidé, kteří spí méně než 15 hodin denně, délku života asi o 15% kratší než ti, kteří spí.

Chcete vědět, kolik hodin spánku vaše tělo potřebuje? Níže naleznete relevantní informace. V závislosti na vašem věku se bude měnit množství spánku, které vaše tělo potřebuje.

Kolik mám spát

  1. 0-3 měsíce - od 14 do 17 hodin spánku
  2. 4-11 měsíců - od 12 do 15 hodin spánku
  3. 1-2 roky - od 11 do 14 hodin spánku
  4. 3-5 let - 10 až 14 hodin spánku
  5. 6-13 let - od 9 do 11 hodin spánku
  6. 14-17 let - od 8 do 10 hodin spánku
  7. 18-25 let - od 7 do 9 hodin spánku
  8. 26-64 let - od 7 do 9 hodin spánku
  9. nad 65 let - 7 až 8 hodin spánku

Zanechte Svůj Komentář