Během prázdnin dávejte pozor na klíšťata. Podívejte se, jak se před nimi chránit!

Během prázdninových cest musíme dávat pozor na klíště. Každý rok je jich stále více. Největší hrozbou je samozřejmě Lymeova choroba a podle statistik nás může nakazit až 40% hmyzu.

Mám klíště, co mám dělat?

Za prvé, nikdy si to sami! Na internetu najdete mnoho tipů, jak odstranit klíště, ale většinu z nich lze jednoduše považovat za hloupou. Žádná z domácích metod není bezpečná, ačkoli efekt bude dosažen, klíště bude odstraněno.

Pokud se však rozhodnete jít domů místo návštěvy nemocnice nebo lékaře, ochraňte hmyz. Noste jej ve vlhkém tamponu a vezměte si ho k vyšetření. Díky tomu budete moci zkontrolovat, zda klíště neslo Lymeovu chorobu. Jeden test stojí asi 100 PLN v závislosti na tom, kde to děláme. Klidnější informace o spánku nebo hrozbě jsou však mnohem cennější. Nezapomeňte, že je nejlepší, aby byl testovací klíště doručeno naživu nebo co nejméně poškozeno. Proto je nejlepší ji po odstranění odebrat odborníkovi.

Nezapomeňte také, že klíšťata nás ve městě nejen ohrožují, ale stále častěji se objevují v zalesněných částech města, jako jsou parky a parcely. Proto vždy po návštěvě takového místa při koupání bychom měli pečlivě prohlédnout naše tělo.

Jak zabránit klíšťatům?

Nejjednodušší způsob je nosit vhodný oděv, který zakrývá exponované části těla. Pro výlet do lesa je proto vhodné se oblékat vzdušně, ale ne v krátkých rukávech a šortkách.

Nezapomínejte na repelenty klíště, můžete je zakoupit v této roční době ve většině obchodů nebo lékáren. Můžeme také sáhnout po přírodních cestách, např. Éterických olejích, které vůni odpuzují hmyz. Olej na vanilku, hřebíček nebo máta funguje nejlépe na klíšťatech.

Zanechte Svůj Komentář