Tyto věci u vás doma jsou plné zárodků!

foto: Navrhl Freepik

Pravděpodobně si myslíte, že je to záchod. Vůbec ne! Chuck Gerba z arizonské univerzity studoval cestu přenosu nemocí. Naše toaleta má 50 různých bakterií na 2,5 cm2. Toto je však jedno z čistších míst v našem domě. Čtěte dál a zjistíte proč.

Kuchyňská deska

Věděli jste, že na kuchyňské desce najdete 200krát více bakterií než na toaletním sedadle? Jak často vám záleží na správném čištění a dezinfekci desky, zejména pokud je vyrobena ze dřeva?

Čištění prkénku je snadné. Nejprve nakrájejte citron na polovinu. Posypeme solí na desce a důkladně otřete polovinou citronu. Poté se umyjte hadříkem namočeným v octě. Takové ošetření odstraní bakterie z naší desky.

Rukojeti

Jak často čistíte kliky dveří? Pravděpodobně vzácné, a to je velmi špatné. Kliky dveří jsou místem, kde se v naší domácnosti shromažďuje mnoho choroboplodných zárodků. Dotýkáme se jich každý den, stejně jako ostatní lidé, dokonce i náhodní lidé, kteří jsou v našem bytě. Ještě více, pokud jde o přední dveře. Rukojeť je takzvaným výchozím bodem pro všechny druhy choroboplodných zárodků, které pak lze pomocí našich rukou přenést na jiná místa v domě.

Kuchyňská houba

Věděli jste, že na houbičku 2,5 cm2 je až milion různých bakterií? Toto je skutečný záznam, pokud jde o náš domov. Na jednom místě nikde jinde nenajdete tolik bakterií.

To však neznamená, že ji musíte po každém praní vyhodit. Stačí ji dezinfikovat každých pár dní. K tomu položte houbu na talíře a namočte do octa. Poté vložte mikrovlnnou troubu na minutu. Ocet by se vypařil, ale houba hoří. Tím se očistí její bakterie.

Vaše klávesnice

Zeptejte se sami sebe na zajímavou otázku, konkrétně jak často čistíte klávesnici a vůbec to děláte :) Najdete v nich mnoho druhů bakterií, včetně fekálních bakterií. Vědci v nich dokonce našli Staphylococcus aureus rezistentní na antibiotika.

Pravděpodobně vás zajímá jak dezinfikovat klávesnici? Cesta je jednodušší, než si myslíte. Namočte látku peroxidem vodíku a poté klávesnici řádně odpojte. Tkaninu je třeba navlhčit, ale ne navlhčit. Před opětovným připojením necháme klávesnici zaschnout.

TV dálkové ovládání

Další věc, kterou se domácnosti dotýkají rukama různé čistoty. Není divu, že mikrobiologové na něm také našli mnoho bakterií a choroboplodných zárodků, včetně fekálních bakterií. Při dezinfekci dálkového ovladače můžeme postupovat stejně jako při čištění klávesnice.

Váš telefon

Ve Velké Británii byl proveden výzkum, který ukázal, že 92% telefonů obsahuje nebezpečné bakterie. Nalezneme zde také E. coli. Telefon lze také dekontaminovat otřením hadříkem namočeným v peroxidu vodíku. Vyplatí se to čas od času a nezapomeňte vzít telefon pouze v čistých rukou. Čím více to často používáme na záchodě.

Zanechte Svůj Komentář