Domácí způsoby čištění trouby

V kuchyni jako v životě: každá dobrá věc má svůj temný protějšek - jako jin a jang. Lahodné koláče, pečené kuře se zeleninou nebo jiné pečené pochoutky zanechávají temnou propast špinavé trouby, jejíž čištění od spáleného tuku je noční můrou mnoha hospodyňek (a pánů). Naštěstí víme, jak vyčistit troubu a jak ji vyrobit na světlé straně moci domácího království: aby se v budoucnu příliš neznečistila a (téměř) se vždy snadno čistila.

Deset kroků do čisté trouby

K čištění velmi špinavé trouby nepotřebujete nutně silná chemická činidla, po kterých musíte byt větrání bytu týdně, ale budete potřebovat několik hodin k dispozici a:

 • Gumové rukavice
 • Tři velké uzavřené fóliové sáčky
 • Žáruvzdorná miska
 • šroubovák
 • Škrabka na houby a hliníkové misky
 • Papírový ručník
 • Několik hadříků z mikrovlákna
 • Tři citrony
 • Dobrá tekutina na mytí nádobí
 • Velké množství jedlé sody
 • voda

Při práci vždy používejte gumové ochranné rukavice, i když používáte přírodní čisticí prostředky - produkt, který účinně kouše vrstvou spáleného tuku, vám určitě nebude líbit pokožku rukou.

 1. Zmáčkněte citronovou šťávu a nalijte do misky odolné proti ohni. Doplňte vodu tak, aby byla nádoba naplněna ¾.
 2. Vložte misku do trouby a pečte asi 120 hodin při 120 °.
 3. Když trouba zchladne, vyjměte mřížky a podnosy. Vložte každý zvlášť do uzavíratelného plastového sáčku, přidejte čajovou lžičku saponátu a dvě sklenice vody. Pytel pevně uzavřete a položte vodorovně.
 4. Vytvořte hustou pastu ze sody a vody a důkladně ji rozprostřete do trouby.
 5. Odšroubujte vnitřní sklo trouby pomocí šroubováku.
 6. Naneste velké množství mycí kapaliny smíchané s trochou vody na čelní sklo hadříkem z mikrovlákna (myšlenkou je, aby pěna byla hustá, ne netěsní).
 7. Nechte působit dvě hodiny.
 8. Vyjměte rošty z pytlů a umyjte je v dřezu, lehce vyperte houbou nebo škrabkou. Nechte zaschnout.
 9. S hliníkovou škrabkou namočenou ve vodě setřete sodovou pastu. Veškeré zbytky pasty otřete vlhkým hadříkem z mikrovlákna.
 10. Okna trouby otřete papírovou utěrkou a poté otřete čistým vlhkým a suchým hadříkem.

Voila! Trouba svítí! Trvalo to trochu práce, ale efekt je skvělý. Nyní stačí postarat se o několik detailů, aby mytí trouby v budoucnu trvalo několik minut, ne hodin.

Tajemství, že trouba bude stále čistá

Chcete-li minimalizovat množství stříkajícího tuku, použijte při pečení masa a mastných potravin pečicí sáčky. Za asi 20-30 PLN si také můžete koupit vložky pro dno trouby, které se snadno umývají v myčce na nádobí. Po pečení vložte troubu do trouby odolné vůči teplu s vodou na 20 minut. Když trouba vychladne, otřete ji papírovou utěrkou.

Jak se ukázalo, není nutné udržovat troubu v čistotě. Vše, co potřebujete vědět, jsou dobré a osvědčené způsoby čištění trouby.

Zanechte Svůj Komentář